Network(ed) Histories: ICA Preconference, Prague, 24 May 2018

PAPER DOWNLOADS

Download a pdf version of the schedule

Opening remarks: 8.15-8.30

SESSION 1: 8.30-9.45 (Amsterdam)

Territory, time, and empires

Chair: Lars Lundgren

  • Gene Allen: Agent of disruption: Building a news-photo network in the 1930s
  • Maria Rikitianskaia: Communicating the time: media networks in the service of Russian time reforms of the 1920s and 2010s
  • Richard John: Communications Networks in the United States from Condorcet to Lazarsfeld
  • Marsha Siefert: “Communication and Obligation”: Networking the Russian Empire
  • Juraj Kittler: With the Focus on Business, War and Politics: The Genesis of the Earliest Known News-Gathering Networks in Europe

COFEE BREAK: 9.45-10.00

PARELLEL SESION 2A: 10.00-11.15 (Amsterdam)

Monitoring, surveillance and disasters

Chair: Judith Keilbach

  • Yasuhio Abe: Historicizing networked monitoring in Japan after Chernobyl
  • Rosalind Donald: Making Hurricane Andrew: Failure and the field network
  • Ildiko Kaposi: Wartime Network(ed) Communications in the Iraqi Invasion of Kuwait
  • Ronja Kniep: A history of network(ed) spies. Emergence and change of signals intelligence from 1943-2008
  • Espen Ytreberg: Technological networks of information, media discourses of uncertainty: The 1928 Amundsen/Nobile disaster events

PARALLEL SESSION 2B: 10.00-11.15 (Paris)

Norms and networks

Chair: Jefferson Pooley

  • Kathryn McGarr: The Social Networks of Washington Reporters at Mid-Century
  • Gwyneth Mellinger: Whiteness Wired: The Associated Press as Arbiter of Journalistic Standards
  • Jeff Scott Nagy: “Stakhanovites of conviviality”: Digital affective labor on France’s Minitel rose
  • Travers Scott: Networked Social Change: Feminism and LGBTQ Movements in South Carolina, USA

PARALLEL SESSION 3A: 11.15-12.15 (Amsterdam)

Networks and ideologies

Chair: Christian Schwarzenegger

  • Anikó Imre: HBO’s e-EUtopia
  • Balazs Varga: Networks of Crime: Negotiating Social (B)orders in (Post)Socialist Crime Television Series
  • Sabina Mihelj: Networking Socialist Television
  • Christine Evans & Lars Lundgren: “Windows to the future”? Earth stations in satellite communications during the Cold War

PARALLEL SESSION 3B: 11.15-12.15 (Paris)

Literacy, education, and schools

Chair: Susanne Kinnebrock

  • Caitlin Cieslik-Miskimen: High School Print Culture and Alternative News Networks in the 1920s
  • Staffan Ericson: The lecture room (1962): dark room, antenna, network
  • Michael Forsman: The network (r)evolution of the Swedish K12 curricula: concepts, imaginaries and (de)synchronizations
  • Heloisa Pait: Liberalism without a press: Minas Gerais in the 18th century

LUNCH: 12.15-13.15

KEYNOTE: 13.15-14.00 (Amsterdam)

Chair: Christine Evans

  • LISA PARKS: A Nodal Approach to Network History: The Project Mercury Earth Station in Zanzibar

PARALLEL SESSION 4A: 14.00-15.15 (Amsterdam)

Computation, telecommunication and data networks

Chair: Maria Rikintianskaia

  • Colette Perold: IBM’s Global Networks Before Computation
  • John Harris: Bellheads vs. Netheads: Shaping the 21st Century Communications Environment
  • Polina Kolozaridi & Lenya Yuldashed: From Variety of Internet Histories to Levels of Internet Locality: Researching the Internet in Russian Cities
  • Anna Loup & Frances Corry: Beyond the ‘Founding Fathers’: Locating women’s work in the development of the Internet
  • Magdalena Zdrodowska: Teletypewriters for the deaf (TTY) – building the niche telecommunication network in USA

PARALLEL SESSION 4B: 14.00-15.15 (Paris)

Networks of transnational broadcasting

Chair: Anikó Imre

  • Aniko Bodroghkozy: Before Our World: The Kennedy Assassination as International Television News in the Early Satellite Era
  • Andre Dechert: ‘Forgotten’ Agents of Entanglement: Producer Representatives and West European Television History
  • Judith Keilbach: Reorganizing transnational networks. The Eichmann trial and the emergence of new players in transnational networks of television production
  • Joanna Walewska: The development of wired radio in Poland as a sign of a modernisation
  • Menahem Blondheim: News from the Cable’s Mouth: National and International Interfaces

COFFEE BREAK: 15.15-15.30

SESSION 5: 15.30-16.45 (Amsterdam)

Networks of knowledge: Scholars, models, disciplines

Chair: Sabina Mihelj

  • Paolo Bory & Gianluigi Negro: Questioning Curran’s model. The periodization of the Internet histories in China and Italy
  • Ferenc Hammer: Study in the golden cage: The promise and demise of integration of Hungary into the emerging media studies culture in the 1970-80s
  • Jefferson Pooley: The Remobilization of the Propaganda and Morale Network, 1948–1953
  • Andreas Scheu, Thomas Birkner & Christian Schwarzenegger: Scholarly networks and disciplinary identity. The role of social networks for intellectual conflicts and the collective memory of communication studies

CONCLUDING REMARKS: 16.45-17.00

css.php